niedziela, 25 sierpnia 2013

SVETI STEFAN - MONTENEGRO / CRNA GORA


Sveti Stefan

Sveti Stefan, małe miasteczko i wyspa przy wybrzeżu Czarnogóry, niecałe 10 km od Budvy. Dawniej była tu wioska rybacka, do lat 50 XX w. zamieszkiwana przez ród Pastrovic. Tak malowniczą i urzekającą lokalizację wybrał sobie ten ród na początku XV w. po zwycięskiej bitwie morskiej z Turkami w Boce Kotorskiej. Bezdyskusyjnie Sveti Stefan jest miejscem niesamowicie fotogenicznym. Trochę historii.. 


Sveti Stefan ze względu na swoje położenie posiadał dla całego rodu strategiczne znaczenie jeśli chodzi o handel oraz o komunikację. Jednak pod koniec XIX w. powoli zaczęli je tracić kiedy to mieszkańcy, głównie rybacy, zaczęli emigrować. Swój renesans wyspa Sveti Stefan przeżyła w 1960 roku kiedy tu urządzono ekskluzywny hotel. Domki Pastroviciów przerobiono na apartamenty. Jednak ulice, ściany, dachy i elewacje zachowały swój dawny wygląd. Przez lata zawirowań, zmian Św. Stefan nie stracił nic na swoim blasku i uroku. Dziś to połączenie wystawnych wnętrz ze średniowieczną architekturą sprawa, że miejsce jest jeszcze bardziej niezwykłe w skali światowej. Stale przyciąga wielu trustów, a wśród nich członków europejskich rodów królewskich, czy gwiazdy filmowe. Gościli tu: Marilyn Monroe, Sophia Loren, Claudia Schiffer.Przechodząc dalej wzdłuż plaży przy Sv. Stefanie w kierunku Budvy dojdziemy na plażę Kraljeva, cena jeszcze bardziej zawrotna jak przy hotelu ale co za luksus i co za widoki:)


Święty Stefan ma też trzy cerkwie. Najstarsza Sv. Stefan, z XV w., która znajduje się najwyższej skale wysepki, druga pod tym samym wezwaniem z XIX w. oraz kościółek Przeobrażenia z XVII w. Skąd zatem wzięła się nazwa wyspy, już wiemy.Po spacerach czas wracać do Budvy, to był dobry dzień, będą w okolicy koniecznie trzeba tu zajechać, zapraszam.
M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz